Skip links

Sosyal Medya Araçları Nedir?

Sosyal Medya Araçları Nedir? Dijitalleşmenin günden güne arttığı çağımızda; öğrenciler uzaktan eğitim imkanlarını kullanıyorlar, alışveriş yapmak isteyenler internet üzerinden yapıyor ve hatta sanal arkadaşlıklar kuranlar dahi oldukça fazla bulunmakta. İletişimlerimiz, etkileşimlerimiz artık büyük çoğunlukta mobil telefonlarımız veya bilgisayarlarımız üzerinden yapılmakta. Sosyal medya işte burada devreye giriyor.

 Peki, Sosyal Medya Ne İçin Kullanılıyor?

Kullanıcılarına içerik üretme, üretilmiş içeriklerden ilham alma, güncel haberleri takip etme, iletişim kurma gibi birçok olanak sağlıyor. Sosyal medya araçları sayesinde çok uzakta yaşayan bir arkadaşınızla dahi hızlıca mesajlaşabilirsiniz, görüntülü konuşabilirsiniz. Hoşunuza giden bir fotoğrafı paylaşabilirsiniz. Kısa ya da uzun videolar izleyebilirsiniz veya videolar çekip insanlarla paylaşabilirsiniz.

 Hangi Sosyal Medya Mecraları Kullanılıyor?

Günümüzde kullanıcıların en çok aktif olduğu sosyal medya mecraları şöyle sayılabilir: Facebook. İnstagram, Twitter, Whatsapp, TikTok, Youtube, Snapchat, Linkedin vs. Bunların yanı sıra arkadaş olmak, iş bulmak, dil öğrenmek ve benzerleri gibi birçok çeşitli amaçla kullanabileceğimiz uygulama mevcut. Her geçen gün bu uygulamaların sayısı daha da artıyor ve çeşitleniyor. Ayrıca forumlar, bloglar ve bu tarz yazıların bulunduğu siteler de sosyal medya araçlarına örnek verilebilir. İnsanlar bu araçlarla bilgiye ulaşabilir ve bilgiyi paylaşabilir.

 Sosyal Medya Araçlarının Faydaları ve Zararları

Sosyal medya hatta genel anlamıyla internet pek çok kolaylaştırıcı yanının olmasıyla birlikte zarar verici ve kötü etkileyici de olabilir. Zaman israfına dönüşebilecek bir sosyal medya kullanımı olasıdır ve günümüzde bu duruma oldukça sık rastlanmaktadır. Özellikle gençler bazı sosyal medya araçlarına bağımlı hale gelebilmekte ve bu araçlardan uzak kaldıkları zaman yoksunluk hissi yaşamaktadır. Bu üzücü sonucun önüne geçmek için sosyal medyayı gereğinden fazla kullanmamaya özen göstermeliyiz.

Yeterli ve doğru kullanıldığında hayat kolaylaştıran yanları epey fazladır. Örneğin internet öncesi dönemde günlerce, haftalarca süren mektuplaşma olayı günümüzde bir kısa mesaj veya e-mail yoluyla saniyeler içinde gerçekleşir. Cevap beklemek günlerimizi almaz, zahmeti yoktur ve zamandan tasarruf etmemizi sağlar. Böylece bir sosyal medya aracı hayatımızı kolaylaştırmış olur. Zararlarından korunmak ve faydalarına erişmek için önemli olan dengeyi iyi ayarlamak ve ihtiyaç harici durumlarda zaman aşımından sakınmaktır.

Leave a comment

Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için tanımlama bilgilerini kullanır.
Explore
Drag