Skip links

Sosyal Medya Challenge Nedir?

Sosyal Medya Challenge Nedir? Sosyal medyanın özellikler genç kullanıcılar tarafından vazgeçilmez konsepti “Challenge”. Challenge kelime anlamı olarak İngilizceden gelen bir kelime olup anlamı “meydan okuma” demektir. Meydan okuma demek ise herhangi bir konu hakkında iki veya daha fazla tarafın birbirlerine o konu hakkındaki uzmanlıklarını karşılaştırması, yarışması veya o konuda kendilerinin daha iyi olduğunu gösterme çabası demektir.

 Neden?

İnsanlar uzman olduğunu düşündükleri konu veya konular üzerine giderek bu konuda neredeyse en iyi olduklarını gösterme isteğine eğilimlidir. Bu tür güç gösterileri hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Özelliklede hayatımızın her alanına neredeyse tamamen nüfuz etmiş olan sosyal medya ulaşılabilirlikten tutun kolay erişim ve çok fazla kitleye hitap edebilme adına bu konuda günümüz sosyalleşmesi ve yarışmaları adına büyük rol oynamaktadır.

 Neden Challenge Yapılır?

Bu soruya verilebilecek çok fazla yanıt bulunabilir. Kişiler sadece güç gösterisi veya karşı tarafa saldırgan tavırlar için değil gerekirse eğlenmek ve farklı kişiler ile tanışmaya kadar birçok kafa dağıtıcı ve vakit geçirici sebepler ile sosyal medya hesapları aracılığı ile hayatın zevkini çıkarıp eğlenmeye çalışırlar.

 Sosyal Medya’da Challenge

Sosyal medyada artık neredeyse her gün bir yenisi karşımıza çıkan ve adına “Akım” denilen viral ve trend danslar, içerikler, hareketler, yetenekler ve hatta yeni alınan bir ürünü göstermeye kadar varan bir akım rüzgarları esmektedir. Kullanıcılar ise bu akımları beğendikleri zaman kendileri de bu akımlar hakkında gönderi paylaşmak isterler. Bu paylaşımlar sonrası ki çoğunlukla fiziksel yeteneklerden tutun dans videolarına kadar birçok kişi diğer kullanıcıların hangi sosyal medya platformundan olursa olsun bu gönderilerine ek olarak “Ben daha iyisini yaptım / yaparım” gizli mesajı barındıran veya direkt olaraktan karşı tarafı hangimiz daha güzel yapıyoruz kapışmasına yani “Challenge”ına davet ederler. Bu sayede iki veya daha fazla taraf birbirleri ile “Kim daha iyi” yarışına girmesi ile ortaya çıkan ve birbirini bir zincirleme silsilesi ile takip eden sosyal medya Challenge’ları ortaya çıkar.

Kötü Bir Şey mi?

Tarafların birbirlerine hakaret içeren veya aşağılayıcı tavır veya sözler itham etmediği müddetçe Challenge’lar günümüz sosyal medya kullanıcılarının vazgeçilmez eğlence kaynağı konumunu korumaktadır.

Leave a comment

Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için tanımlama bilgilerini kullanır.
Explore
Drag