Skip links

Local Seo Nasıl Yapılır?

Local Seo Nasıl Yapılır? SEO kavramı ( search engine optimization) kendi arasında farklı alanlara ayrılır. Bunlardan bir tanesi de Local SEO yani yerel SEO’dur. Yerel SEO adından da anlaşılabileceği üzere bölgesel olarak yapılan Google aramalarında belirli anahtar kelimeleri kullanarak aramalarda en üst sıralarda yer almayı sağlayan bir çalışma türüdür. Google’ın çalışma prensibi gereği arama sonuçlarında kullanıcılara en alakalı sonuçları listeler ve bunu da yapabilmek için bazı hususlara dikkat etmelidir.

 Yerel SEO Neden Gereklidir?

Yerel SEO çalışmaları henüz Türkiye’de daha yeni başlamış bir çalışma alanıdır. Gün geçtikçe ülkemizde bölgesel olarak bu çalışmaları sürdüren kullanıcılar artmaktadır.

– Ülkemiz içerisinde aranan tüm hizmet veya ürünlerin %95’i yerel aramalar sayesinde bulunmaktadır.

– Google’da yapılan aramaların %52’si yerel aramadır.

– Mobil aramalarda ise yerel SEO ile ürün veya hizmetlerin % 82’ si satın alınmaktadır.

– Arama motorlarını tercih eden yerel ürün ve hizmet arayan kişilerin sayısı %70’tir.

– Arama motorları aracılığıyla kurumların adreslerine, iletişim bilgilerine ulaşan mobil kullanıcıların sayısı %75

– Yerel SEO sayesinde rekabet kolaylaşıyor ve daha ucuz maliyetler ile yapılabiliyor.

 Yerel SEO Nasıl Yapılır?

Yerel SEO çalışmalarında ilk olarak bölgesel hedeflemeler ile başlanır. Daha sonra hedef kitle analizi, anahtar kelime analizi ve düzgün planlanmış bir iş planı ile çok etkili sonuçlar alınabilir. Bu adımları biraz daha detaylandıralım.

Yerel Odaklı Anahtar Kelimeler: SEO çalışmalarında anahtar kelimeler çok kritik ve önemlidir. Yerel olduğu için kullanılan anahtar kelimeler de coğrafi odaklı anahtar kelimeler olmalıdır. Seçilen doğru anahtar kelimeler ile arama sonuçlarında çok başarılı olunabilir. Ayrıca yerel odaklı kelimeler seçerken de uzun anahtar kelime gruplarını kullanmak daha da etkili sonuçlar alınmasına yardımcı olur.

Konum Kullanarak Oluşturulan Başlıklar: Başlık etiketleri arama motorları ve kullanıcılara sayfalar ile ilgili bilgi vermekte olan HTML unsurudur. Özellikle kullanılan etiketlerde konum bilgisine yer verilirse bu sayede fark edilirlik artacaktır. Böylece konum ile yapılan aramalarda üst sıralarda gözükmek kolaylaşacaktır.

URL Düzenlemeleri: URL’lerin kısa, etkili ve anahtar kelimeleri bulunduruyor olması yerel SEO için önemlidir. bulundurması SEO çalışmaları için önemlidir.

Görsel Optimizasyon: Yerel SEO da doğru görsellere yer vermek, görsellere doğru metinleri ve açıklamaları görsel aramalarda en üst sıralarda çıkmak için çok etkilidir. Bu durum yerel SEO optimasyonunu destekler. Siteye eklenmiş olan görsellerin de fotoğraf kalitesine boyutlarına dikkat de önemlidir.

Dahili Bağlantı Optimizasyonu: Kurulan Web siteleri her zaman bir düzen içerisinde olmalıdır. Böylelikle bu düzenle beraber kullanıcı deneyimi yükselir. Site içerisinde iletişim numarası, adres, harita, iletişim formu gibi bilgiler düzen içerisinde ve net olmalıdır. Karışık web siteleri kullanıcı memnuniyetini düşürür. Ayrıca site içerisinde farklı bağlantıların linklenmesi de Google botlarının dikkatini çeker ve arama sonuçlarında yukarıya

Sosyal Medya Yönetimi: Yerel SEO da sosyal medyanın gücü yadsınamaz. Bu bağlamda sosyal medyanın doğru yönetilmesi oldukça önemlidir. Buralardan hedef kitleye ulaşmak ve onlarla etkileşim kurabilmek için çok etkilidir.

Yorumlarla Etkileşim: Web sitelerinde bulunan yorum bölümleri site sahipleri ve kullanıcıların buluşmasına imkan sağlar böylece iletişim taraflar arasında etkili iletişime olanak sağlar.

Yukarıda bahsedilen bütün bu çalışmalar Yerel SEO için oldukça önemlidir. Bütün bunlar ek olarak diğer bir önemli kısımda NAP.

 NAP Nedir ve Nasıl Etkin Kullanılır?

NAP (Name, Address, Phone Number) olarak açılmını yaptığımız zaman bu kurumların isim, adres ve telefon numara bilgilerin tamamına verilen isimdir. Bu bilgiler sayesinde şirketlerin internetteki varlıkları için çok önemlidir. Çünkü bu bilgiler sayesinde kullanıcılarla iletişime geçilir.

NAP yerel SEO için organik arama sonuçlarında en yüksek sıralarda olmak isteme bütün kişiler için çok önemlidir. Google da yapılan aramalarda verilen bu bilgiler arama sırasını etkilediği için bütün bilgilerin doğru girilmesi oldukça kritik bir konudur.

Google, farklı web sitelerinden almış olduğu bilgileri çapraz sorgulama sistemi ile doğrular bu sebeple de yanlış ve geçersiz bilgilerin verilmesi yerel SEO açısından yanlış olur.

Google tarafından güvenilir bir site olabilmek için ve Google da üst sıralarda olabilmek için bu bilgilerin doğru olması gerekmektedir. Bütün bu hususlar dikkate alındığında, Google da en üst sıralarda çıkmak çok kolay olacaktır.

 

Leave a comment

Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için tanımlama bilgilerini kullanır.
Explore
Drag