Skip links

Casus Yazılım Nedir?

Casus Yazılım Nedir? İngilizce adıyla spyware yani zararlı yazılımlar. Halk arasında ise casus yazılım olarak bilinmektedir. Tahmin edildiğinden bir hayli yaygın olduğu öne sürülen bu tür yazılımlar internet kullanıcılarının şahsi ve önemli bilgilerinin yanı sıra internet üzerinden yapılan her türlü işlemin, kullanıcının izni olmadan kopyalanması, toplanması ve kötü amaçlarla kullanılmaya açık hale getirilmesi üzere hazırlanan zararlı yazılım programlarıdır.

 Casus Yazılım Hakkındaki Önemli İstatistikler!

Geniş bant internet bağlantısı kullanılan bilgisayarlarda yapılan araştırmalarda yüzde doksana yakın bir ortalama ile casus yazılımların tespit edildiği Microsoft tarafından da doğrulanmıştır. Ayrıca bu tür zararlı yazılımlar bilgisayarlardaki uygulamaların işlevsiz hale gelmesinden üçte birlik gibi önemli bir oranda sorumlu tutulmaktadır. Trend Micro’nun 2004 yılında yaptığı detaylı bir araştırmada, büyük şirketlerin çalışmalarında, altmış milyar dolarlık bir zarara neden olduğu tespit edilmiştir. Yine 2004 yılında dünya genelinde yapılan bir araştırmada, iş amaçlı kullanılan üç buçuk milyona yakın bilgisayarda 80 milyondan fazla zararlı, casus yazılıma rastlandı.

 Casus Yazılım Nasıl Kurulur?

Yine İngilizce terim olarak snop ware olarak da adlandırılan bu virüs yazılım türleri bilgisayarlara kurulurken ya da yüklenirken veyahut da halk arasındaki deyişle bulaştırılırken, kullanıcılar tarafından fark edilmezler. Kullanıcılara fark ettirmeden bulaştırılan casus yazılımların solucan olarak tabir edilen virüslerden farkı hedeflenen sisteme ulaştıklarında kendilerinden birer kopya oluşturması olarak bilinmektedir. Bu sayede bulaşan zararlı yazılım hedef sistem içinde gizlenerek bu sistem üzerindeki bütün bilgilere fark edilmeden ulaşabilir ve toplayabilir.

 Casus Yazılımlardan Korunmanın Yolları Nelerdir?

Casus yazılım adı verilen zararlı yazılımların internet üzerinden sistemlere bulaştırılma şekilleri pek çok kullanıcı tarafından bilinememektedir. Bu doğrultuda internet ve bilgisayarların güvenliğinin ağlanması amacıyla bir takım virüs denetleyici ve önleyici uygulamaların yüklenmesi, sık aralıklarla da sürekli olarak güncellenmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca casus yazılımlar konusunda tedbirli davranmak, istemeyen zararlı virüslere maruz kalmamak için internet kullanıcılarının bilmedikleri program ve yazılımları indirmemeleri, indirilmişse çalıştırmamaları önerilmektedir.

Casus yazılımlara karşı geliştirilen en güncel ve lisanslı anti virüs yazılım programları yetkili kişiler tarafından bilgisayarlara yükletilmelidir. Anti virüs programları ile yapılan güvenlik taramalarında tespit edilen zararlı casus yazılımlar bilgisayardan kaldırılmalı bu konuda başarılı olunamadığı takdirde teknik yardım almak gerekmektedir

Leave a comment

Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için tanımlama bilgilerini kullanır.
Explore
Drag