Skip links

2023 İle Değişen Seo Optimizasyonu

2023 İle Değişen Seo Optimizasyonu Yoğun bir şekilde kullanılan internet gün içerisinde insanların birçok amacına hizmet etmektedir. İnsanlarda bu amaç için arama motorlarına ihtiyaç duymaktadırlar. Farkında olmasalar da arama motorları içerisine yazdıkları kelimeler önem arz etmektedir. Nitekim bu kelimeleri arama motorları filtreleyerek karşılarına en iyi sonucu çıkarmayı hedefler. Böylece yazılan kelimelere göre kullanıcıların karşısına siteleri çıkarmaktadır. Bu yönteme ise kısaca “SEO” işlemi denilmektedir.

SEO Nedir?

SEO amacı bilindiği üzere web sitelere arama motorlarına yönelik bir çalışma şeklidir. Her geçen gün bir yenisi eklenen bu yöntemler ise sürekli gelişmektedir. Bu sayede sahip olduğunuz web sitesini daha çok kullanıcıya ulaştırma imkânı sağlanabilir.

SEO Açılımı Neyi İfade Etmektedir?

SEO açılımı “Search Engine Optimization” yani Türkçesi ile “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak bilinir. Web ortamında ise SEO kısaltması olarak kullanılmaktadır.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO işlemi web siteleri içerisine uygulanması web sitesi içine ve dışına olarak farklılıklar göstermektedirler. Bu farklılıkları ise 2023 seo teknikleri ve gelişmeleri izlemektedir.

2023 İç Ve Dış SEO Yenilikleri Neler?

SEO kısmında süre gelen yıllarda istenen özellik olan kullanıcı deneyimi üst sıradaydı. Yıllar geçmesi ve kullanıcıların yoğunluğu ile artık bu özellikler istenilmektedir;

Her Ortamda Hızlı ve Dinamik Görünürlük

Ancak yoğun kullanım sonucunda ise web sitesi içerinin kullanıcıların karşısına ne kadar hızlı ulaştığı önem kazandı. Web sitesinin yâda içerisindeki sayfalar daha geç yükleniyor olması arama motorları tarafından eksi olarak görülüyor. Bu da önemli bir kriter olan kullanıcı sürelerinin düşmesine olanak tanıyor.

Her Ortamda Görünebiliyor Olması

Web sitesinin içeriğinin ve sayfalarının birçok teknoloji ortamında görünebilmesi de etken sahibi. O yüzden içeriklerin son teknoloji kullanıcı deneyimine hizmeti sağlanması isteniyor. Telefon, tablet ve diğer ekran çözünürlüklerine göre kodlanması da hala yüksek bir etki göstermektedir. Bu içeriğin olabildiğince her şekilde kullanıcı hizmetine olanak tanımasıyla bilinir.

İçerik Olarak Güncel Olması

Eskiden daha çok anahtar kelimelere yoğunlaşırken artık güncel olarak kelime tekrarına düşülmemesi önem taşıyor. İçeriğindeki konuların kelime tekrarına kapılmadan direkt olarak cevaplanması isteniyor. Bu sayede arama motorlarına sordukları sorulara karşın daha tatmin edici bilgi vermesi isteniyor. Özgün ve süreklilik halinde bu bilgilerin güncellemesi de istenmektedir. Bu da güncelliğin ve amaca yönelik içeriğin önemini vurguluyor.

Video ve Görsel Anlamda Desteklenmesi

Artan kullanıcıların artık sadece kelime üzerinden değil resim de aratabilme imkânları sunulmaktadır. O sebep ile içeriğin resimler ve videolar ile desteklenmesi önem arz etmektedir. Bu sayede kelime yanında görsel bir şekilde de karşılarına çıkartır. Ve daha yüksek kullanıcı deneyimi olanağı sunar. Bu da hem SEO avantajı hem de içerik avantajını beraberin de getirir.

Sesli Aramalara Yönelik Çalışmalar

Artık bilindiği üzere arama motorlarında veya sesli asistan yardımıyla aramalar yapılmaktadır. Bu da sesli aramalar için bir düzenlenme yapılma ihtiyacını gün yüzüne çıkarır. Sesli arama yöntemi ile çalışan cihazların artmasıyla optimizasyon dinamiği de değişiklere uğruyor. Bu nedenle yapılan çalışmanın daha çok konuşma diline uygun olması gerekiyor. Kelime gruplarının sesli komutlar için iyi bir şekilde entegre edilmelidir. Konuşma dilleri iyi bir şekilde filtrelenmeli ve seçilmelidir. Bu sayede daha sesli komutlar ile yapılan aramlar da daha üst sıralarda olmak mümkün.

Featured Snippet Özelliği

Bu özellik aranan soru kalıplarına yönelik çalışıyor olsa da artık durum deyişmiş görünüyor. Bunun en başlıca sebebi ise tabi ki de teknoloji. Ancak bu özelliğin birçok kriteri barındırmış olsa da hedeflenen ise sorulan sorula net cevaplar olmasıdır. Doğru ve açıklayıcı bir anlatım ile cevaplanması onun belirttiği en belirgin kriterler arasındadır.

Google Haritalar İçin Optimizasyon Edilmesi

Gelişen ve değişen başlıca etkilerin yanına bir diğeri olan ise kesinlikle haritalar. Google haritalar kullanıcıların arattığı ve kendilerine yakın olanları seçme olanağı sunar. 2023 İle Değişen Seo Optimizasyonu Yâda onların nerelerde olduklarını kendi konumuna göre inceleme imkânı sunar. Böylece birçok lokasyon ve bilgiye sahip olurlar. Bu işlemi güncel görsel ve açıklamalarla desteklenmelidir. Yapılan işlemler sonucunda kullanıcı deneyim yorum kısmı da haritalarda bulunur. Bu sebeple harita kısmında gözüken değerlendirmeler de büyük önem arz etmektedir. Özellikleri gibi teknoloji geliştikçe buna göre bir yol izlenilmeli ve uygulanmalıdır. Sürekli olarak gelişen arama yöntemleri takip edilmeli ve site içerine uygulanmalıdır.

Yorum Yap

Bu web sitesi, web deneyiminizi iyileştirmek için tanımlama bilgilerini kullanır.
Explore
Tıkla